Paris 2024 unveils Paralympic and Olympic Games medals

Road to Paris 2024: Sitting volleyball qualification process

Bauyrzhan Takhauov wins Kazakhstan’s Best Paralympic Sports Coach honour

Iran retain title at Asian Zonal Championship

China get Asian Zone gold and Paris 2024 ticket

2023 Zone Championships - PVAO
  • Teams

    MEN

    China China (CHN)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Xu Zengbing XU Z.B. 29-Aug-1996
    2 Tang Yanhua TANG Y.H 30-Nov-1989
    3 Wang Qiang WANG Q. 14-Feb-1987
    5 Gao Hui GAO H. 07-Sep-1987
    6 Wang Shuo WANG S. 11-Dec-1987
    7 Jia Youming JIA Y.M. 09-Jul-1987
    9 Ding Jian DING J. 08-Jan-1999
    10 Zhao Peiwen ZHAO P.W. 20-Jan-1982
    11 Zhang Zhongmin ZHANG Z.M. 25-Aug-1978
    12 Li Lei LI L. 23-Mar-1991
    15 Yu Qinyuan YU Q.Y. 27-Sep-2000
    16 Zhong Xikai ZHONG X.K 29-Mar-2002
    17 Wei Fan WEI F. 20-Jul-1990
    18 Xie Yiwen XIE Y.W. 27-Jan-2002

    Head Coach: Ye Jing

    India India (IND)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Balasubramanian Arulraj ARUL 03-Dec-1993
    2 Velpula Vijaya Kumar VIJAYA KUMAR 24-Apr-1985
    3 Hegde Pratap Paramananda PRATAP 26-Aug-1992
    4 Kumar Rajinder RAJINDER 30-Sep-1971
    5 Kumar Ajay AJAY 02-Apr-1988
    6 Singh Houdhishter YOUDHISHTER 25-Mar-1984
    7 Amararapu Saidulu SAIDULU 16-Mar-1993
    8 Vinod Kumar VINOD 13-Feb-1981
    9 Infant Nishanth NISHANTH 15-Mar-1992
    10 Hosanagara Nagarajego Girisha GIRISHA 26-Jan-1988
    11 Ravinder Pal RAVINDER 12-Dec-1984
    12 Sanjay Kumar SANJAY 14-Jun-1982
    13 Vijay Kumar VIJAY 15-Aug-1983

    Head Coach: Nageshwar Rao Vakalpudi

    Iran Islamic Republic of Iran (IRI)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    2 Emami Masoud M.EMAMI 26-Feb-1989
    3 Delfi Mousavi Ghassem G. DELFI 22-Nov-1986
    4 Alipourian Davoud D.ALIPOURIAN 06-May-1985
    5 Nazari Jamal J.NAZARI 31-Dec-1997
    6 Hajibabaei Movahhed Meisam M. HAJIBABAEI 25-Feb-1999
    7 Bigdeli Sadegh S.BIGDELI 26-Feb-1984
    8 Lashkarisanami Majid M.LASHKARI 06-Aug-1979
    9 Golestani Hossein H.GOLESTANI 26-Feb-1992
    10 Nemati Mohammad M.NEMATI 19-Aug-1998
    12 Babadi Mahdi M.BABADI 25-Mar-1991
    15 Rezaei Ali A.REZAEI 04-May-1994

    Head Coach: Hadi Rezaei

    Iraq Iraq (IRQ)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Al-Ghuraibawi Abbas ABBAS 04-Jan-1989
    2 Atshan Ahmed AHMED 13-Mar-1991
    3 Al-Iedani Alaa ALAA 18-Apr-1992
    4 Jalal Amer AMER 28-Apr-2002
    5 Woluo Mohammed MOHAMMED 25-Aug-2001
    6 Ali Ali ALI 12-Sep-1997
    7 Al-Mashhadani Ali ALI 01-Mar-1994
    8 Dahash Ahmed AHMED 10-Feb-1990
    9 Jaheed Dheyaa DHEYAA 03-Aug-1991
    10 Hamzah Husam HUSAM 25-Nov-1999
    11 Arfah Sajjad SAJJAD 28-Mar-2003
    12 Al-Abod Ahmed AHMED 03-Nov-1989
    13 Al-Zeyadi Mohammed MOHAMMED 14-Mar-1997
    14 Lisse Mustafa MUSTAFA 05-Jun-1999

    Head Coach: Hadi Joubori

    Japan Japan (JPN)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Kawanami Jun KAWANAMI 25-Oct-1997
    3 Murata Tomohiro MURATA 20-Dec-1971
    6 Tazawa Jun TAZAWA 04-Mar-1993
    8 Takasago Susumu TAKASAGO 29-Nov-1973
    10 Yanagi Takashi YANAGI 01-Apr-1989
    11 Iikura Yoshihiro IIKURA 07-Mar-1975
    13 Seo Yuichiro SEO 03-Feb-1994
    14 Sasaki Kazunari SASAKI 07-Jun-1985

    Head Coach: Kubo Yoshihiro

    Kazakhstan Kazakhstan (KAZ)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Ospanov Almat OSPANOV 09-Oct-1982
    2 Tazhikov Kuanysh TAZHIKOV 23-Nov-1986
    4 Sartayev Bauyrzhan SARTAYEV 09-Apr-1988
    5 Namuratov Perdebay NAMURATOV 29-Sep-1989
    6 Shikibayev Aklibek SHIKIBAYEV 15-Aug-1986
    7 Mukanbetkaliyev Nurtau MUKANBETKALIYEV 12-Jun-1983
    10 Izmaganbetov Berik IZMAGANBETOV 07-Jan-1985
    11 Suieuov Zhangali SUIEUOV 08-Jul-1983
    12 Urazaliyev Bauyrzhan URAZALIYEV 05-Jun-1986
    13 Bitemirov Yerlan BITEMIROV 12-Dec-1991
    14 Medeuov Shyngys MEDEUOV 09-Jul-1992
    15 Kaskabayev Erik KASKABAYEV 23-Mar-1986
    18 Altayev Yerbolat ALTAYEV 12-Dec-1986
    19 Abdibek Erassyl ABDIBEK 20-Nov-2005

    Head Coach: Takhauov Bauyrzhan

    Korea Republic of South Korea (KOR)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Kim Sung Hoon KIM.S.H 06-Oct-1975
    2 Nam Geon NAM.G 17-Jul-1979
    3 Park Hyun Dong PARK.H.D 22-Apr-1969
    4 Park Jin Woo PARK.J.W 31-Dec-1994
    5 Son Gi Seok SON.G.S 25-Jun-1971
    7 Lee Ho Jun LEE.H.J 18-Jan-1979
    8 Lee Chung Jae LEE.C.J 01-Mar-1982
    9 Park Yang Nam PARK.Y.N 12-Apr-1970
    10 Park Yeon Jae PARK.Y.J 19-Jan-1986
    11 Lee Tae Seok LEE.T.S 02-Jun-1970
    12 Yang Hee Chur YANG.H.C 24-Jan-1967
    17 Hwang Dae Han HWANG.D.H 08-Feb-1991

    Head Coach: Ji Hyun Lee

    WOMEN

    China China (CHN)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Tang Xuemei TANG X.M. 04-Feb-1994
    2 Lyu Hongqin LYU H.Q. 04-Oct-1980
    3 Su Limei SU  L.M. 15-Oct-1988
    5 Hu Huizi HU H.Z. 17-Mar-2001
    6 Li Ting LI T. 25-Oct-1989
    7 Wang Yanan WANG Y.N. 08-Sep-1991
    8 Chen Huizi CHEN H. 23-Jun-2001
    9 Zhang Xufei ZHANG X.F. 28-Aug-1984
    10 Xu Yixiao XU Y.X. 04-Aug-1983
    11 Zhang Lijun ZHANG L.J. 31-Aug-1985
    12 Qiu Junfei QIU J.F. 11-Aug-1985
    13 Chen Yalin CHEN Y.L. 20-Feb-2000
    15 Yang Qin YANG Q. 26-Jun-1998
    16 Huang Lu HUANG L. 11-Dec-1997

    Head Coach: Xu Huimin

    India India (IND)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Meena Devi MEENA DEVI 20-Apr-1981
    2 Urmila Rani URMILA 10-Nov-1995
    3 Mala Bhagti MALA 23-Sep-1988
    4 Rashmila RASHMILA 11-Nov-1985
    5 Ayannar Sangeetha SANGEETHA 21-Oct-1999
    6 Kumari Puri PURI 08-May-1991
    7 Kumari Pinki PINKI 01-Oct-2003
    8 Jeewani JEEWANI 15-Sep-1987
    9 Kumari Rachna RACHNA 20-Dec-1979
    10 Khot Saraswati SARASWATI 02-Feb-1988
    11 Sita Devi SITA DEVI 04-Jan-1994
    12 Shanthigrama Doreswam Kamalakshi KAMALAKSHI 06-Jul-1976
    13 Nagayya Roopa ROOPA 23-Apr-1986

    Head Coach: Nageshwar Rao Vakalpudi

    Iran Islamic Republic of Iran (IRI)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Zarei Barouti Masoumeh M.ZAREI 27-May-1981
    2 Maleki Dizicheh Zeinab Z.MALEKI 11-Jan-1992
    3 Heidari Farzaneh F.HEIDARI 27-Oct-1996
    4 Khalilzadeh Farsangi Batoul B.KHALILZADEH 05-Dec-1993
    5 Fallahi Daryakenari Mehri M.FALLAHI 13-Jul-1993
    6 Abbasi Fetemeh F.ABBASI 23-May-2000
    8 Lotfi Zahra Z.LOTFI 01-Oct-1999
    9 Nejatiaref Zahra Z.NEJATIAREF 18-Nov-1994
    10 Jafarivardanjani Tayebeh T.JAFARI 21-Mar-1978
    11 Danayetous Zahra Z.DANA 23-Aug-1983
    12 Shajarti Masoumeh M. SHAJARATI 14-Mar-1994
    13 Jahani Fetemeh F.JAHANI 29-May-2003

    Head Coach: Leyla Beryanyan Esfahani

    Japan Japan (JPN)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Nishiie Michiyo NISHIIE 12-Mar-1967
    2 Hata Mika HATA 17-Jul-2001
    3 Sumitomo Mikiko SUMITOMO 24-Nov-1978
    4 Fujii Junko FUJII 03-Apr-1966
    8 Akakura Sachie AKAKURA 30-Apr-1974
    9 Kikuchi Satoko KIKUCHI 28-Apr-1980
    10 Osada Mamiko OSADA 23-Jul-1967
    18 Yoshimoto Hikari YOSHIMOTO 15-Aug-2006
    19 Fujimoto Mizuho FUJIMOTO 21-Apr-2004
    20 Okuda Mika OKUDA 10-Feb-1993
    22 Iihoshi Kasumi IIHOSHI 28-Apr-1973

    Head Coach: Mano Yoshihisa

    Kazakhstan Kazakhstan (KAZ)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Antipina Kristina ANTIPINA 09-Jul-1995
    2 Dossymbekova Perizat DOSSYMBEKOVA 14-Nov-1995
    3 Zhandildina Zhanar ZHANDILDINA 17-Aug-1991
    5 Kabulova Farida KABULOVA 26-Jul-1983
    6 Kurmanova Altynay KURMANOVA 19-Jul-1991
    7 Suleimenova Aisulu SULEIMENOVA 26-Jul-1991
    8 Sultanbekova Gulzhamal SULTANBEKOVA G. 07-Oct-1979
    9 Sultanbekova Damira SULTANBEKOVA D. 23-Mar-1992
    10 Tursunova Aizhan TURSUNOVA 11-Sep-1983

    Head Coach: Abenov Medeu

    Korea Republic of South Korea (KOR)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Jung Ok Sil JUNG.O.S 14-Feb-1965
    2 Yoo Yeon Hwa YOO.Y.H 25-Jul-1975
    3 Jeon Gyeol Sook JEON.G.S 20-Jul-1969
    5 Kim Hyun Ju KIM.H.J 05-Jun-1966
    6 Ha Sam Suk HA.S.S 12-Apr-1968
    7 Park Mee Jeong PARK.M.J 25-Oct-1967
    8 Kim Young soon KIM.Y.S 09-Jan-1973
    9 Lee Gyeong Ja LEE.G.J 09-Apr-1963
    10 Han Jeong Won HAN.J.W 19-Aug-1970
    11 Kim Kyung Ae KIM.K.A 20-Oct-1968
    14 Lee Soon Yi LEE.S.Y 05-Apr-1965

    Head Coach: Jong Hee Kim

    Mongolia Mongolia (MGL)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    2 Narantuya Oyunjargal OYU 06-Jan-1998
    3 Choinoo Narantsetseg NARAA 31-Oct-1958
    4 Lkhavga Uuganbayar UUGANAA 14-Nov-1989
    5 Khaltar Gantsetseg GANAA 22-Oct-1967
    6 Tsegmed Tuya TUYA 25-Dec-1970
    7 Togoosuren Soyolsaikhan SOKO 10-Mar-1986
    8 Baatar Urantsetseg URNAA 11-Nov-1970
    9 Sosorbaram Tumursukh TUMURUU 09-Feb-1981
    11 Purevsuren Enkhtsetseg ENKHEE 31-Jan-1988
    12 Myagmarsuren Mart MART 08-Mar-1982
    17 Sukhbaatar Erdenedolgor ERKA 03-Nov-1980

    Head Coach: Dorj Solongo

    Thailand Thailand (THA)

    No. Family Name Given Name Shirt Name Date of Birth
    1 Chuannok Jittakan CHUANNOKN.J 17-Sep-1976
    5 Singha Parichat S.PARICHAT 05-May-1991
    8 Meeaiam Maneewon MEEAIAM.M 28-May-1985
    10 Pinkaew Duean D.PINKAEW 06-Feb-1975
    17 Ladee Wanna W.LADEE 17-Oct-1983
    19 Pinitmontri Noi NOI.P 10-Jan-1976
    22 Daenseekaew Wilawan D.WILAWAN 07-Jan-1998
    55 Chanthakhun Khamnai K.NAI 07-Sep-1975
    99 Riabram Thanyarat T.RIABRAM 23-Feb-1987

    Head Coach: Amin Moameri

  • Schedule and Results

    MEN

    Pool Composition

    A B
    1 Kazakhstan KAZ Iran Islamic Republic of IRI
    2 Japan JPN China CHN
    3 Iraq IRQ Korea Republic of KOR
    4 India IND

    Schedule and Results

    Date Time Phase Match No. Matchup Results
    July 3 10:00 Group A 1 Kazakhstan KAZ vs Japan JPN 3-0 (25-5, 25-16, 25-15)
    15:30 Group B 2 Iran Islamic Republic of IRI vs India IND 3-0 (25-5, 25-15, 25-11)
    17:00 Group B 3 China CHN vs Korea Republic of KOR 3-0 (25-8, 25-20, 25-21)
    July 4 10:00 Group A 4 Japan JPN vs Iraq IRQ 1-3 (18-25, 25-18, 20-25, 23-25)
    11:30 Group B 5 India IND vs Korea Republic of KOR 0-3 (12-25, 20-25, 14-25)
    15:30 Group B 6 Iran Islamic Republic of IRI vs China CHN 3-0 (25-19, 25-8, 25-17)
    July 5 10:00 Group A 7 Iraq IRQ vs Kazakhstan KAZ 0-3 (15-25, 10-25, 14-25)
    11:30 Group B 8 China CHN vs India IND 3-0 (25-10, 25-8, 25-18)
    15:30 Group B 9 Korea Republic of KOR vs Iran Islamic Republic of IRI 0-3 (11-25, 21-25, 12-25)
    July 6 10:00 Classification Qualification 10 Japan JPN vs India IND 3-0 (25-12, 25-15, 25-9)
    15:00 Semifinals 11 Kazakhstan KAZ vs China CHN 3-2 (21-25, 25-21, 19-25, 25-21, 15-12)
    17:30 Semifinals 12 Iran Islamic Republic of IRI vs  Iraq IRQ 3-0 (25-10, 25-7, 25-15)
    July 7 10:00 5th-6th Classification 13 Japan JPN vs Korea Republic of KOR 2-3 (23-25, 21-25, 25-20, 25-19, 10-15)
    July 8 11:30 Bronze 14 China CHN vs Iraq IRQ 3-1 (16-25, 25-15, 25-22, 25-13)
    16:30 Gold 15  Kazakhstan KAZ vs Iran Islamic Republic of IRI 0-3 (21-25, 14-25, 17-25)

    All times local.

    WOMEN

    Pool Composition

    A B
    1 Kazakhstan KAZ China CHN
    2 Iran Islamic Republic of IRI Japan JPN
    3 Korea Republic of KOR Mongolia MGL
    4 India IND Thailand THA

    Schedule and Results

    Date Time Phase Match No. Matchup Results
    July 3 12:15 Group A 1 Kazakhstan KAZ vs India IND 3-0 (25-17, 25-11, 25-9)
    15:00 Group A 2 Iran Islamic Republic of IRI vs Korea Republic of KOR 3-0 (25-11, 25-3, 25-6)
    16:30 Group B 3 China CHN vs Thailand THA 3-0 (25-3, 25-8, 25-1)
    18:00 Group B 4 Japan JPN vs Mongolia MGL 3-0 (25-15, 25-14, 25-13)
    July 4 09:30 Group A 5 India IND vs Korea Republic of KOR 0-3 (8-25, 18-25, 8-25)
    11:00 Group B 6 China CHN vs Japan JPN 3-0 (25-6, 25-8, 25-6)
    15:00 Group B 7 Thailand THA vs Mongolia MGL 3-1 (25-15, 21-25, 26-24, 25-22)
    16:30 Group A 8 Kazakhstan KAZ vs Iran Islamic Republic of IRI 0-3 (8-25, 7-25, 7-25)
    July 5 09:30 Group B 9 Japan JPN vs Thailand THA 3-1 (25-16, 25-10, 21-25, 25-14)
    11:00 Group A 10 Iran Islamic Republic of IRI vs India IND 3-0 (25-2, 25-10, 25-4)
    15:00 Group A 11 Korea Republic of KOR vs Kazakhstan KAZ 3-2 (25-13, 21-25, 20-25, 25-14, 15-11)
    16:30 Group B 12 Mongolia MGL vs China CHN 0-3 (7-25, 12-25, 5-25)
    July 6 09:30 Classification Qualification 13 Kazakhstan KAZ vs Mongolia MGL 0-3 (10-25, 12-25, 14-25)
    11:00 Classification Qualification 14 Thailand THA vs India IND 3-0 (25-23, 25-8, 25-5)
    14:00 Semifinals 15 Iran Islamic Republic of IRI vs Japan JPN 3-0 (25-16, 25-7, 25-12)
    17:00 Semifinals 16 China CHN vs Korea Republic of KOR 3-0 (25-1, 25-3, 25-2)
    July 7 09:30 7th-8th Classification 17 Kazakhstan KAZ vs India IND 3-0 (25-16, 25-3, 25-8)
    11:30 5th-6th Classification 18 Mongolia MGL vs Thailand THA 0-3 (24-26, 26-28, 21-25)
    July 8 09:30 Bronze 19 Japan JPN vs Korea Republic of KOR 3-0 (25-7, 25-5, 25-9)
    14:30 Gold 20 Iran Islamic Republic of IRI vs China CHN 0-3 (12-25, 15-25, 11-25)

    All times local.

    DAILY BULLETIN

                                 

  • Final Standings

    Men

    1. Iran Islamic Republic of I.R. Iran
    2. Kazakhstan Kazakhstan
    3. China China
    4. Iraq Iraq
    5. Korea Republic of South Korea
    6. Japan Japan
    7. India India

    Women

    1. China China
    2. Iran Islamic Republic of I.R. Iran
    3. Japan Japan
    4. Korea Republic of South Korea
    5. Thailand Thailand
    6. Mongolia Mongolia
    7. Kazakhstan Kazakhstan
    8. India India
  • News